Švandová, Žádníková, Smolík a další jako kmotři vernisáže Dvě tváře Šumavy

V pořadí již čtvrtou vernisáž Dvě tváře Šumavy pokřtila celá řada kmoter a kmotrů. Každého z nich pojí nejenom přátelský vztah k autorce fotografií Heleně Váňové, ale také láska k přírodě a Šumavě. Název výstavy pochopí každý, kdo fotoobrazy uvidí. Na některých je totiž zachycena romantická krása šumavské krajiny, pohled na další obrazy už příjemné emoce nevyvolává. Uschlé stromy, paseky, stromy napadené kůrovcem. Autorka, pocházející ze Šumavy, chce totiž svými výstavami upozornit na fatální stav šumavských lesů.

Tak například herečku Zdeňku Žádníkovou, jejíž tatínek na Šumavě žije a vlastní tam les, situace kolem usychajících stromů natolik trápí, že se šumavským lesům raději vyhýbá. „Absolutně nechápu, jak je možné nechat to dojít takhle daleko…! Odchází jeden les za druhým, ten pohled je naprosto zdrcující“, říká rozhořčeně a dodává, že její tatínek o les pečuje. Stromy napadené kůrovcem nechá porazit a odklízí, aby se kůrovec nemohl šířit na ostatní. „Copak vládu nezajímá v jakém stavu ty lesy jsou? Proč se nepodívají, jak to chodí v Rakousku nebo Německu?! Příroda si dokáže pomoct, ale na tohle sama nestačí. Alespoň ne v řádech několika let…“

Podobný názor sdíleli všichni další kmotři. Každý z nich si uvědomuje, jak moc přírodu a lesy, které jsou její součástí, potřebujeme. „Hrozně ráda v přírodě relaxuji“, uvádí herečka Jana Švandová a rozpovídá se o rodinné chalupě v blízkosti lesa. „Ovšem pohled na umírající stromy je příšerně smutný, deprimující. Je třeba s tím něco dělat. Co tady zůstane dalším generacím?“

Aby to ale nevypadalo, že se vernisáž nesla v pochmurném duchu… V restauraci Ungelt, kam se na fotoobrazy můžete přijít podívat až do konce srpna, bylo příjemně, hosté se skvěle bavili. Přispěla k tomu pěvecká vystoupení vynikající zpěvačky Zuzany Stirské, jejíž Gospel Time letos slaví dvacáté výročí /zveme na říjnový galakoncert do pražské Hybernie!/ a rockerky Electric Lady, která je sice známější v zahraničí než u nás, nicméně čeští příznivci autorské hudby se s ní brzy setkají na mnoha letních festivalech. Nemalou zásluhu na výtečné atmosféře mělo ovšem také zázemí proslulé pražské restaurace s francouzskými víny a pokrmy z čerstvých surovin. Hosté využili možnosti posedět na zahrádce před restaurací a bylo vidět, že domů moc nepospíchají, až na Jakuba Smolíka, kterého o pár hodin později čekal koncert v Kladně. „Rád bych zůstal déle, ale povinnosti volají“, litoval sympatický zpěvák, na jehož narozeninový koncert se tak rychle vyprodaly vstupenky, že musel přidat další termín. „Určitě se tu někdy zastavím s rodinou. Cokoli jsem měl možnost ochutnat, bylo naprosto delikatesní a podle toho, co říkali ti, co neodjíždějí autem jako já, těším se i na víno.“

Výstava Dvě tváře Šumavy je zdarma přístupna každému zájemci, v restauraci Ungelt /poblíž Staroměstského náměstí/ ji najdete v suterénních prostorách, kde vám ani v těch největších vedrech horko nebude. 

 

reklama

reklama

Švandová, Žádníková, Smolík a další jako kmotři vernisáže Dvě tváře Šumavy

reklama