Monika Babišová: U mne rozhodl šok!

„Když jsem se dozvěděla, že až padesát procent žen u nás v ČR nechodí na pravidelné gynekologické prohlídky, že až čtyři sta jich ročně umírá na rakovinu děložního čípku, byl to pro mne šok. Proto jsem uvítala nabídku stát se ambasodorkou projektu Kopretina, protože úspěch léčby je závislý na včasném záchytu a prevenci. A o to jde,“ nechala se slyšet na tiskové konferenci v Café Rudolfinum Monika Babišová.

Jak uvedl onkolog MUDr. Marián Hajdúch, ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, rakovina děložního hrdla je onemocněním, které by u nás vůbec nemuselo být. Proto byl zahájen projekt Kopretina, při němž jde o nejmodernější způsob vyšetření tzv. „samosběrem“ z pohodlí domova, který nabídne 10.000 ženám Nadace pro výzkum rakoviny ve spolupráci se zmíněným olomouckým ústavem.

„U nás v rodině ani mezi našimi přáteli a známými naštěstí nikdo s tímto onemocněním nebyl a není, ale to neznamená, že můžeme být v klidu. Já osobně jsem nedávno prodělala těžké onemocnění slinivky a na to, bohužel, žádná prevence neexistuje. Vše dopadlo dobře, takže si říkám, že je velká škoda a i nezodpovědnost hazardovat se svým životem v případě rakoviny děložního hrdla, když u ní šance na vyléčení je hodně veliká. Proto jsem se stala ambasadorskou, aby se i mým prostřednictvím o velkých šancích dozvědělo co nejvíce lidí,“ dodala Monika Babišová.

Druhou ambasodorkou je i Hana Heřmánková, které na zmíněné onemocnění zemřela její sestra, herečka Dana Vávrová. „Každému z nás by mělo záležet na zdraví svém, rodiny a přátel. Budoucnost máme všichni alespoň částečně ve svých rukách. U rakoviny děložního hrdla je, jak už zaznělo, důležitá prevence a teď je šance, že se ženy vpodstatě vyšetří samy a pošlou vzorek s testem v obálce. Tak to já hodně vítám. Určitě to pomůže při případném odhalení nemoci a záchraně životů,“ svěřila svůj názor na nový projekt Hana Heřmánková.

Foto: Herminapress

 

reklama

reklama