Snoubení pokrmů s Gruzínským vínem

Stejně jako Itálie, Francie a mnoho dalších evropských zemí je gruzínská kuchyně spojena s různými vinařskými oblastmi a liší se od východu na západ. Zatímco východní část země je o pokrmech s převahou masa, v západních oblastech se spíše podávají vegetariánské saláty a méně těžká jídla.

Jsme si jisti, že budete souhlasit, že zážitek z párování jídla a vína je jedním z malých potěšení, který se těžko odmítá. Proto vám zde přinášíme několik tipů, jak spárovat gruzínské víno s tradičními gruzínskými jídly.

Bílá a růžová vína

Gruzie je známá různými verzemi Khachapuri. Jedná se o pečenou placku z těsta plněnou sýrem. Ke konkrétním regionům v zemi se vztahují různé druhy tohoto pokrmu. Nejoblíbenější Khachapuri v Gruzii pochází z Imeretie (západní Gruzie). Mělo by být podáváno a konzumováno teplé, abyste si mohli vychutnat strukturu roztaveného sýra uvnitř.

[Obrázek Chačapuri]

Khachapuri je jednoduché a univerzální gruzínské jídlo, které lze spárovat s různými bílými odrůdami hroznů z různých oblastí Gruzie. Nicméně, nejlepší pár pro Khachapuri je lehké, bílé víno s tóny citrusů. Lehké svěží víno s vyšší kyselinou totiž dobře vyváží těžkost kombinace sýra a těsta.

Khachapuri můžete spárovat s Khikhvi nebo Mtsvane, případně s růžovým Vardi.

Dalo by se říci, že Satsivi je hlavním prvkem gruzínské slavnostní hostiny zvané Supra. Jedná se o kombinaci spousty vlašských ořechů, česneku a různých koření smíchaných v krůtím vývaru. V závislosti na osobním vkusu každé rodiny můžete najít různé varianty Satsivi. Je to vlastně podobné jako v českých domácnostech, kde najdeme různé varianty bramborového salátu.

Satsivi, tato lahodná ořechová omáčka se hodí k jakémukoli vařenému masu, jako je kuře, kachna nebo krůta. Satsivi se tradičně podává za studena a mělo by být spárováno s plnými oranžovými víny z Kakhetie. K vyvážení intenzivních chutí pokrmu totiž potřebujeme plná, tříslovitá a také komplexní vína. A přesně tato kritéria splňují vína kachetinského stylu, která minimálně 6 měsíců macerují na slupkách  v Qvevri.

Vybrat si můžete například Rkatsiteli Qvevri z vinařství Shavi Jikhvi, které je skvělým reprezentantem tradičních kachetinských jantarových vín.

Červená vína

Mtsvadi je gruzínské synonymum pro grilování a to hlavně vepřového masa. Grilování hovězího je běžnější spíše v západní Gruzii než ve východní části země. Mtsvadi podáváme při jakékoli slavnostní příležitosti: pikniky, narozeniny, přátelská setkání, kdykoli máme důvod k oslavě!
Na rozdíl od běžného grilování se při Mtsvadi opéká pouze na vinné třtině, což dodává masu chuť a lehce kouřový pocit v ústech. Takový pokrm přímo volá po suchých červených vínech z odrůdy Saperavi, které zrály v dubových sudech.

Saperavi Qvevri, Mukuzani nebo Kvareli by byla ideálním vinným párem pro grilování.

Pokud máte nějakou zkušenost s gruzínskou gastronomií, tak pravděpodobně víte, že mnoho gruzínských jídel, salátů a dokonce i dezertů obsahuje vlašské ořechy. Churchkhela (Čurčela) a Gozinakhi jsou hlavní dezerty pro oslavu Vánoc a Nového roku. Zatímco Churchkhela se vyrábí z hroznové šťávy a vlašských ořechů, Gozinakhi se vyrábí z medu a jemných slupek vlašských ořechů. Gruzínské dezerty jsou výjimečně chutné a zároveň skvělé energizéry. Říká se, že za starých časů měli gruzínští vojáci Churchkhelu u sebe jako zdroj energie. Churchkhelu doporučujeme sladit s polosladkými víny odrůdy Saperavi. Určitě neuděláte chybu, pokud sáhnete po Kindzmarauli nebo Alazanis Valley.

Jak vidíte, gruzínská kuchyně je všestranná. Je to tím, že Gruzínská kuchyně nesmírně těžila ze slavné Hedvábné stezky, díky čemuž byla bohatší a její nabídka ještě lahodnější. Navzdory historickým vlivům se Gruzii podařilo zachovat původní chutě své kuchyně a zároveň převzít chutě a koření z okolních kultur.

Pokud hledáte gastronomické dobrodružství, Gruzie by rozhodně měla patřit mezi vaše destinace, které musíte navštívit. Na světě není lepší místo pro nalezení jídel, která dokonale spojují východní a západní kulturu.

Pokud vás naše tipy zaujaly a chtěli byste je sami vyzkoušet, všechna vína najdete na www.vinazgruzie.cz

reklama

reklama